Automatyzacja w naprawie

Naprawa maszyn rolniczych to żmudna praca, ale jak najbardziej można ją wykonać samemu. Pozwala to jednak na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i pieniędzy. Problem pojawia się, gdy urządzenie jest wyjątkowo stare i części do niego są niedostępne. Tak też było i w tym przypadku gdy naprawa była konieczna, praca do wykonania na wczoraj a odpowiednich części zamiennych zabrakło. Na szczęście w majsterkowaniu tak ważna rolę odgrywa pomysłowość, której nam nie brakuje.

Naprawa ze zautomatyzowanym wykonywaniem otworów

automatyzacje wiercenia i gwintowaniaPodczas wiosennych prac polowych, w trakcie nawożenia gruntów przygotowywanych przez nas do orki doszło do awarii rozrzutnika obornika. Pękł dyszel przez co niemożliwe było użytkowanie maszyny. Niestety nie byliśmy również w stanie przetransportować jej na podwórze, wszelkich napraw musieliśmy dokonać w plenerze. Sam zaczep okazał się nie do naprawienia, wszelki spaw byłby w tym miejscu zbyt słaby by utrzymać cały, jednoosiowy pojazd. Pomimo bardzo dokładnych poszukiwań, zarówno telefonicznych jak i internetowych okazało się, że nie jesteśmy w stanie znaleźć zamiennej części gdyż model rozrzutnika jest zbyt stary. Znaleźliśmy jednak rozwiązanie. Kupiliśmy grubą blachę i zanieśliśmy do przedsiębiorstwa zajmującego się metalurgią. Zakład dokonał kilku wygięć, spawów w mało obciążonych miejscach oraz otworów na przymocowanie do ramy. Wyposażenie warsztatu robi wrażenie! Osprzęt pozwala na całkowitą automatyzacje wiercenia i gwintowania co gwarantuje precyzję i szybkość wykonania nawierceń. Urządzenie znacznie ułatwia prace, wymagane jest jedynie, by je odpowiednio zaprogramować i ustalić obrabianą część w uchwytach. Byliśmy bardzo zadowoleni z efektów jej pracy.

Sam montaż przebiegł niezwykle sprawnie. Oczywiście straciliśmy kilka dni na poszukiwaniach części, a później samodzielnym jej wytworzeniu i samej naprawie ale efekt był niezwykły. Chociaż sam rozrzutnik nie jest nowy i wkrótce będziemy potrzebować nowego to ten, przy odpowiedniej konserwacji posłuży nam jeszcze kilka lat.