Badanie poziomu kortyzolu

Hormony mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. To właśnie one stresują większością procesów, które się odbywają i wszelkie wahania ich stężenia wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Z tego też powodu warto jest regularnie badać poziom najważniejszych hormonów w naszym organizmie, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Dlaczego warto zbadać poziom kortyzolu we krwi?

kortyzol badanieJednym z istotnych hormonów w naszym organizmie jest kortyzol. Jego poziom wpływa na wiele procesów. Zbyt wysoki staje się przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi, a więc cukrzycy, a także podnosi ciśnienie krwi oraz jest przyczyną osteoporozy. Może również wywoływać jaskrę, ponieważ podnosi ciśnienie śródgałkowe. Długotrwały wysoki poziom kortyzolu negatywnie wpływa na nasz nastrój, więc może stać się przyczyną depresji, a także bezsenności. Nic więc dziwnego, że warto jest kontrolować jego poziom. Jeśli chodzi o kortyzol badanie wykonuje się na próbce krwi. Z tego też powodu należy udać się do najbliższego laboratorium i tam pobrać krew do badań. Odpowiednie przygotowanie do pobrania jest istotne, aby wyniki były miarodajne. Przede wszystkim należy wykonywać badanie na czczo, a więc co najmniej osiem godzin po ostatnim posiłku. Najlepiej w godzinach porannych. Badanie jest naprawdę szybkie, a wyniki uzyskujemy nawet tego samego dnia, ponieważ otrzymujemy kod, dzięki któremu możemy je sprawdzić w Internecie.

Jeśli jednak wolimy standardową papierową wersję to już następnego dnia otrzymamy ją w laboratorium, w którym wykonywaliśmy badanie. Warto wiedzieć, że koszt badania poziomu kortyzolu nie jest wysoki. Wystarczy niewielka kwota, aby je wykonać. Dodatkowo możemy poprosić naszego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie.