Co jest potrzebne do ślubu z obcokrajowcem?

Niedługo planowałam wziąć ślub z moim narzeczonym. Tak się złożyło, że mój narzeczony pochodził z Hiszpanii. Powoli zaczęliśmy już zajmować się organizacją ślubu i wesela. Najważniejsze jednak było to, aby zarezerwować datę ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Najpierw jednak udaliśmy się tam, aby dowiedzieć się czy w przypadku ślubu z obcokrajowcem nie trzeba załatwiać dodatkowych formalności.

Dokumenty potrzebne do ślubu z obcokrajowcem

ślub z obcokrajowcemUdaliśmy się do urzędu stanu cywilnego, gdzie pani urzędnik powiedziała nam, że dodatkowym dokumentem jaki musimy donieść jest akt urodzenia męża, ponieważ jest to wymagane gdy bierze się ślub z obcokrajowcem. Poza tym musimy posiadać dokumenty, które musi przedstawić każda para młoda to znaczy dowody osobiste. Na szczęście narzeczony przywiózł ze sobą swój akt urodzenia, ponieważ domyślał się, że będzie on potrzebny. Dzięki temu mogliśmy od razu wypełnić wszystkie dokumenty. Wśród dokumentów była deklaracja o tym, że nie są nam znane przeszkody do zawarcia małżeństwa, a także deklaracja odnoście wyboru naszych nazwisk po ślubie oraz tego, jak będą miały na nazwisko nasze przyszłe dzieci, o ile będziemy je posiadać. Od złożenia tych deklaracji do terminu ślubu musiał upłynąć minimum miesiąc i nie więcej niż pół roku, ponieważ taki jest termin ważności takich dokumentów. Od razu wybraliśmy datę ślubu w tym przedziale czasowym, i już nie mogliśmy się doczekać ślubu.

Na naszej uroczystości zaślubin obecny był tłumacz. Składaliśmy sobie przysięgę małżeńską w obu językach, co nadało naszemu ślubowi wymiar uroczystości międzynarodowej. Byłam bardzo zadowolona z tego, że udało nam się tak szybko załatwić wszelkie formalności związane ze ślubem z obcokrajowcem. Jak się okazało, formalności tych było niewiele więcej niż w przypadku ślubu narzeczonych z tego samego kraju.