Co nieco o kotłach dla niewtajemniczonych

Kocioł jest to urządzenie podgrzewające czynnik grzewczy, który krążąc w instalacji ogrzewania, przez ruraż oraz grzejniki, ogrzewa nasze domy i mieszkania. Warto podkreślić, że nie jest to pojęcie tożsame z piecem – ten bowiem bezpośrednio podgrzewa powietrze, które wypełnia kubaturę pomieszczeń. Zatem popularny kominek jest technicznie rzecz biorąc… piecykiem.

Czy kocioł gazowy to dobry wybór?

kotły gazoweEnergię do podgrzewu kocioł (ale także piec) czerpie ze spalania paliwa. Dlatego też jednym z kryteriów podziału kotłów jest rodzaj paliwa, do którego przystosowane jest urządzenie.  Wyróżniamy kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet), paliwo ciekłe (olej, skroplony propan techniczny) oraz na paliwo gazowe (gaz ziemny). Wybierając kocioł dla naszych potrzeb, należy przede wszystkim przeanalizować możliwości, jakie daje nam lokalizacja budynku, który chcemy zasilić w energię cieplną. Kotły gazowe będą potrzebowały podłączenia do instalacji gazowej z sieci, a te obsługują jak na razie większe aglomeracje i miasteczka. W mniejszych miejscowościach, gdzie sieć gazowa nie dociera, prym wśród wybieranych paliw wiedzie ekogroszek, a więc węgiel kamienny w postaci niewielkich bryłek. Przydomek „eko” zyskał on za sprawą obniżonej zawartości siarki, która zanieczyszcza atmosferę tlenkami siarki po jej spaleniu. Jeśli rozważamy zastosowanie paliwa płynnego, musimy posiadać fragment działki i przeznaczyć ją na zbiornik paliwa.

W dzisiejszych czasach, gdy oprócz podejścia ekonomicznego towarzyszy nam w coraz większym stopniu podejście ekologiczne, kotły gazowe wybieramy najczęściej, o ile tylko mamy możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Gaz ziemny emituje bowiem przy spalaniu najmniej szkodliwych dla atmosfery związków chemicznych. Ponadto nie wydziela pyłów, które dzięki małym rozmiarom nie są filtrowane przez nasz układ oddechowy i osiadają w naszych płucach niczym kurz.