Co to jest częstotliwość harmoniczna?

 

Jakość energii elektrycznej jest bardzo ważnym zagadnieniem w kontekście niezawodności zasilania maszyn oraz urządzeń podpiętych do sieci. Jakość napięcia zasilającego zależy od wielu parametrów, które mogą mieć wpływ na sprawność urządzenia czy maszyny. Jednym z głównych kryteriów są z całą pewnością różnice w amplitudzie napięcia czy w jego częstotliwości.

Pomiar częstotliwości harmonicznych

wyższe harmoniczneW przypadku, gdy częstotliwość różni się od częstotliwości pracy urządzenia może dochodzić do strat mocy lub nieprawidłowego działania. Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z jakością energii są wyższe harmoniczne, które również mogą mieć wpływ na pracę odbiorników podłączonych do sieci. Przez wyższą harmoniczną rozumie się wielokrotność częstotliwości bazowej. Przykładowo harmoniczna drugiego rzędu będzie miała dwa razy wyższą częstotliwość niż sygnał bazowy. Pomiar wyższych harmonicznych z reguły odbywa się do harmonicznych rzędu dwudziestego i dalej. Jak widać jest to ważne zagadnienie. Każda z harmonicznych może mieć bowiem wpływ na odbiorniki energii elektrycznej. Do analizy poszczególnych parametrów sieci stosowane są specjalne urządzenia, które umożliwiają wyświetlanie wyników w czasie rzeczywistym oraz ich przesył do jednostek centralnych czy osób odpowiedzialnych za utrzymanie procesu. Analizatory sieci są obecnie stosowane we większości zakładów przemysłowych.

Pozwalają one w szybki sposób zdiagnozować stan sieci oraz przyczyny ewentualnych problemów. Dane z analizatorów są przesyłane w czasie rzeczywistym na serwer. Dzięki temu osoby odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury mają podgląd z dowolnego miejsca na wszelkie najważniejsze parametry. Warto dodać, że na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń posiadających różne parametry. Przed zakupem warto więc określić potrzeby.