kowalstwo

Czy kowal to popularny zawód?

Od kilku dni maleńka wieś u podnóża Tatr jest na ustach całej Polski. Czym zasłużyła sobie na takie zainteresowanie? Wszystko zaczęło się od wpisu na forum internetowym dla przedsiębiorców. Historia wsi zaciekawiła jednego z użytkowników, który skontaktował się z mieszkańcami i postanowił rozsławić miejscowość w całym kraju.

Kowalstwo nie poszło w zapomnienie

kowalstwoMałopolska wieś to prawdopodobnie jedynie miejsce w Polsce, gdzie wszyscy mieszkańcy zajmują się własną działalnością gospodarczą. Przy czym termin „wszyscy” oznacza tutaj każdego bez wyjątku. Próżno szukać sprzedawczyni zatrudnionej w sklepie spożywczym, nauczycielki w wiejskim przedszkolu, czy osób dojeżdżających do pracy w mieście. Absolutnie każdy mieszkaniec utrzymuje się z prowadzenia własnej firmy, choć oczywiście funkcjonują one w różnych branżach. Są właściciele gospodarstwa agroturystycznego, wspomnianego już sklepu spożywczego, producenci ekologicznych serów, gospodynie domowe zajmujące się rękodziełem i ich mężowie, których profesją jest kowalstwo. Wioska nazywana jest lokalnym centrum biznesu. Z okolicznych miejscowości przyjeżdżają klienci zainteresowani chociażby firmą pana Adama, świadczącego usługi ślusarskie.

 

Nie brakuje też letników, mających do wyboru gospodarstwo agroturystyczne i kameralny pensjonat. Mieszkańcy wsi są dumni ze swojej zaradności. – Pokazaliśmy, że wcale nie trzeba mieszkać w wielkim mieście, żeby odnieść sukces i mieć coś na własność. U nas jest nawet lepiej, bo wszyscy nawzajem się wspieramy – powiedział sołtys wsi.

Więcej możecie przeczytać na stronie http://kowalstwo-filipiec.pl