Czym zasilić żarówki LED-owe?

 

W obiektach zarówno prywatnych jak i również przemysłowych coraz częściej wdrażane są rozwiązania mające na celu zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej. W tym celu tradycyjne oprawy świetlne są zastępowane przez ich nowsze odpowiedniki. Przeważnie bazują one obecnie na diodach elektroluminescencyjnych, które posiadają bardzo dużą sprawność i wydajność.

Charakterystyka zasilaczy dostępnych na rynku

zasilacz do żarówek ledTakie źródła charakteryzują się wysokim strumieniem świetlnym przy jednoczesnym niskim poborze energii. Należy pamiętać, że bardzo istotnym zagadnieniem jest również ich trwałość i niezawodność co sprawia, że mogą być stosowane zarówno hobbystycznie jak i również w profesjonalnych projektach. Należy jednak pamiętać, że żeby móc korzystać z takiego rozwiązania należy najpierw dobrać odpowiedni zasilacz do żarówek led, które mają być wykorzystane. Kluczowymi parametrami, na które koniecznie należy zwrócić uwagę są między innymi napięcie zasilające, a także wydajność prądowa. Te parametry zasilacza pozwalają między innymi na określenie ile źródeł światła może być podłączonych do jego wyjścia. Z perspektywy użytkownika bardzo ważnym zagadnieniem jest również stopień ochrony zapewniany przez obudowę. Niektóre zasilacze są bowiem eksploatowane w trudnych warunkach, gdzie są one narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników takich jak woda czy kurz.

Równie ważnym aspektem jest to żeby urządzenie posiadało odpowiednie zabezpieczenia. Można tutaj wymienić chociażby układy ochrony przed zwarciem czy przeciążeniem. Niektóre dostępne na rynku urządzenia posiadają również obwody tak zwanego soft-startu, które niwelują udar prądowy występujący w momencie załączenia wielu odbiorników jednocześnie. Jak widać obecnie dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które pozwalają wykorzystywać energię w sposób bardziej efektywny.