Do czego służą kartony wykrawane?

Uwielbiam rzeczy zrobione na zasadzie hand made. Nie tylko pomagają rozwijać wyobraźnię, ale również pomagają się wyciszyć i skupić, a ponadto – w końcowym efekcie – przynoszą wielką radość, bo nic tak nie cieszy jak własnoręcznie wykonany np. pojemnik na serwetki lub szkatułka na biżuterię. 

Świat kartonów fasonowych 

kartony fasonoweMoim ulubionym półproduktem do tworzenia nowych i oryginalnych rzeczy są kartony fasonowe, które choć brzmią tajemniczo w rzeczywistością są chyba najpopularniejszymi opakowaniami na świecie, czyli takimi, w których znajduje się pizza lub kawałki ciast z wesela. Ich fenomen tkwi w tym, że mogą być w przeróżnych rozmiarach i są wykrawane w taki sposób, aby móc samemu je szybko złożyć bez konieczności użycia taśmy klejącej. Kilka lat temu zauważyłam, że opakowania po ciastach, które kupujemy w pobliskiej cukierni, świetnie nadają się do prac hand made. Przede wszystkim można je malować, oklejać np. guzikami, tasiemkami lub kawałkami materiału bądź filcu. Wbrew temu, co teraz myślicie, te kartony są bardzo wytrzymałe i naprawdę pięknie się prezentują po lekkim tuningu. Moją ostatnią pracą jest szkatułka na biżuterię, która wygląda na tyle efektownie, że mam już kilka zleceń na wykonanie takich dla swoich koleżanek. W środku jest wyłożona mięciutkim filcem w kolorze granatowym, natomiast na zewnątrz udekorowałam go perłami, które pozostały mi po zniszczonym naszyjniku. Taki recykling jest nie tylko niedrogi (bo przecież pudełko dostajemy w gratisie do ciasta bądź owoców), ale również korzystnie wpływa na świadomość ekologiczną.

Polecam każdemu spróbowanie zrobienia czegoś oryginalnego z tego typu kartonów. To niedoceniany produkt, który pewnie choć raz znalazł się w każdym domu, i który daje nam duże pole do popisu. A dodatkowo, możemy sobie zrobić taką szkatułkę jaka tylko się nam zamarzy i jej koszt nie wyniesie nas więcej niż zakup ciasteczka.