Dźwiękowa sygnalizacja zdarzeń

Na halach przemysłowych często istnieje konieczność przekazania sprawnej informacji pracownikom czy osobom przebywającym w pobliżu. Dotyczy to zarówno sygnalizacji stanu procesu jak i również poszczególnych maszyn. W związku z tym muszą zostać zastosowane odpowiednie urządzenia, które pozwolą na jednoznaczne przekazanie informacji.

Dźwięk pomaga przekazać podstawowe informacje

sygnalizator dźwiękowyProces przemysłowych charakteryzuje się bowiem zmiennością i może znajdować się on w trzech stanach. Należy tutaj chociażby wymienić stan pełnej zdatności, gdzie wszystko idzie zgodnie z planem. Drugim stanem jest przerwa, która może być zaplanowana przez użytkowników lub wynikać z niezależnych i losowych sytuacji. Kolejnym stanem jest awaria, która może być spowodowana usterką maszyny. W celu sygnalizacji każdego z tych stanów stosowane są urządzenie takie jak chociażby sygnalizator dźwiękowy, które mogą generować różne tony sygnału w zależności od charakterystyki sytuacji. Z reguły urządzenia te są w stanie generować kilka niezależnych sygnałów, które różnią się między sobą widmem częstotliwości oraz wzorem dźwięku. Warto dodać, że w niektórych sytuacjach sygnalizator dźwiękowy powinien być uzupełniony o człon optyczny, który pozwala jednoznacznie przekazać informacje na temat sytuacji w obiekcie czy działania maszyny. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które łączą w sobie różne funkcje.

Dostępne są różne rozwiązania. Między innymi sygnalizacja akustyczna wraz z sygnałem optycznym czy sygnalizacja z komunikatem słownym, który jest dobrze dopasowany do specyfiki obiektu. Jak widać bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych może być zapewnione na wiele różnych sposobów. Każdy obiekt jest inny. Właśnie dlatego projektując odpowiedni system sygnalizacji należy wziąć pod uwagi warunki panujące w budynku. Tylko w ten sposób można poprawnie zaprojektować system.