Gdzie mogą być posadowione turbiny wiatrowe?

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz cieplną sprawia, że konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązać w zakresie generowania tych mediów. Od lat na rynku pojawiają się nowe technologie, które przyszłościowo ułatwić mogą transformację energetyczną. Warto wspomnieć, że niektóre z dostępnych rozwiązań są nieustannie rozwijane i obecnie są już one opłacalną alternatywą dla tradycyjnych form pozyskiwania energii.

Budowa turbin wiatrowych

turbina wiatrowa o pionowej osi obrotuMożna tutaj wspomnieć chociażby o odnawialnych źródłach, którymi coraz częściej interesują się zarówno osoby prywatne jak i również przedsiębiorcy czy więksi inwestorzy. W zależności od wielkości planowanego przedsięwzięcia istnieje możliwość zastosowania różnych rozwiązań. W przypadku chęci utworzenia elektrowni do generowania prądu na skalę przemysłową jako podstawowy element stosowana jest najczęściej turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, która generuje prąd. Takie rozwiązanie pozwala wytworzyć dużą ilość energii, która jest następnie wprowadzana do sieci przesyłowej skąd finalnie trafia do odbiorców końcowych. Turbina wiatrowa składa się z kilku ważnych elementów. Kluczowe jest jej posadowienie w miejscu docelowym. Do tego służy fundament wraz z wieżą, na której umieszczana jest gondola oraz sama turbina. Warto wspomnieć, że obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się również konstrukcje, które można umieścić na przykład na morzu. Pozwala to znacznie zwiększyć wydajność w skutek ciągłego oddziaływania wiatru. Innymi elementami jest chociażby generator z przekładnią, który odpowiada za generowanie prądu na skutek ruchu wirnika.

Oprócz tego w gondoli znajdują się również zabezpieczenia elektryczne czy mechaniczne. Do tych drugich należy zaliczyć hamulec awaryjny, który jest wykorzystywany w momencie zbyt silnego wiatru. Jak widać konieczne jest stosowanie różnych rozwiązań, które pozwolą pokryć zapotrzebowanie na prąd. Tylko w ten sposób można zmniejszyć obciążenie środowiska naturalnego. Dodatkowo OZE pozwalają pozyskać energię w sposób wydajny. Wielu inwestorów interesuje się obecnie tymi technologiami.