Grawerowanie z dokładnością

Praca grawera może wydawać się pracą bardzo artystyczną, ale coraz częściej sprowadza się do czystej techniki, a prace wymagające zmysłu artystycznego są coraz to rzadsze. Moje ostatnie zlecenie okazało się połączeniem obydwu.

Dokładność grawerunku w plexi

dokładne grawerowanie plexiNa co dzień zajmuję się grawerowaniem różnego rodzaju materiałów, moją specjalizacją jest grawerunek w metalu, ale świadczę też usługi z materiałami drewnianymi. Mam talent artystyczny, dlatego wszelkiego rodzaju upiększające wzory projektuję sam i często ręcznie przenoszę je na sam towar. Stosuję różne metody, wytrawianie, toczenie, wykrawanie czy zwyczajne dłutko. Jednak moje najnowsze zlecenie okazało się czymś nowym, mój klient poprosił o wykonanie skomplikowanego i artystycznego grawerunku na dość sporej powierzchni plexi. Jakież było moje zdziwienie, gdyż normalnie tego typu materiał znakuje się wyłącznie numerami i znakami o charakterze techniczno-informacyjnym, duże więc było moje zdziwienie po usłyszeniu tej prośby. Mimo że podjąłem się tego zadania, to nie dysponowałem odpowiednim sprzętem, takie materiały obrabia się przy pomocy lasera, a ja takowego nie posiadałem. Rozwiązaniem było udanie się do pobliskiego zakładu, gdzie pracował mój znajomy, w tymże przybytku produkowano materiały z tworzyw sztucznych i posiadali odpowiedni sprzęt. Ich laser potrafił przeprowadzić dokładne grawerowanie plexi, a więc nadawał się do moich potrzeb. Najtrudniejszym zadaniem okazało się stworzenie takiego projektu aby zadowolić klienta, ale także by było możliwy do wykonania przez sprzęt. Normalnie bowiem lasery do grawerowania obejmują wąski pasek materiału i większe grawerunki trzeba podzielić na właśnie takie cienkie paseczki. Całość wyszła wyśmienicie. 

Po wielu godzinach projektowania i kilku nieudanych próbach, udało mi się wykonać odpowiedni produkt, który zadowolił zarówno mnie jako artystę jak i mojego klienta. Dzięki tym doświadczeniom poszerzyłem swoje usługi o grawerunek plexi.