Instalacje fotowoltaiczne – budowa

Polacy coraz częściej wykorzystują odnawialne źródła energii. Świadomość ekologiczna i atrakcyjne programy dopłat ze środków Unii Europejskiej zachęcają do budowy instalacji fotowoltaicznych, czyli mini-elektrowni słonecznych. Tego typu inwestycje powstają zarówno na posesjach prywatnych, jak i samorządowych lub komercyjnych.

Elementy potrzebne do budowy instalacji fotowoltaicznych

instalacje fotowoltaiczne lublinPrzydomowe mini-elektrownie słoneczne pozwalają na produkcję energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wydajność takich instalacji zależy bezpośrednio od stopnia nasłonecznienia, dlatego układy fotowoltaiczne zwykle budowane są na dachach budynków od strony południowej. Przedsiębiorstwa oferujące instalacje fotowoltaiczne Lublin zapewniają przygotowanie projektu dla konkretnej nieruchomości pod kątem potrzeb klienta, dostawę potrzebnych elementów oraz ich kompleksowy montaż i uruchomienie układu. W gotowych zestawach do budowy instalacji fotowoltaicznych znajdują się specjalne panele. Każdy panel składa się z półprzewodnikowych ogniw, które są połączone ze sobą w większe moduły. Bateria wychwytuje promienie słoneczne i przetwarza je w prąd o napięciu stałym. Do zasilania urządzeń elektrycznych (sprzętu RTV, urządzeń AGD itp.) oraz oświetlenia budynku niezbędny jest prąd zmienny, dlatego do instalacji fotowoltaicznej musi zostać podłączona specjalna przetwornica. Inwerter przetwarza prąd stały w prąd zmienny, który może trafić do domowej instalacji elektrycznej. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można gromadzić w podłączonym akumulatorze lub oddawać do komercyjnej sieci elektrycznej (w przypadku, gdy nasza elektrownia słoneczna jest podłączona do sieci).

Budowa instalacji fotowoltaicznej pozwala na produkcję prądu z energii słonecznej. W Polsce takie inwestycje są coraz częściej realizowane, dlatego można znaleźć wiele ofert firm, które dostarczają panele słoneczne i inne elementy mini-elektrowni.