Jak handlować na rynku walutowym

Rynek walutowy to największy rynek świata, na którym banki i inwestorzy każdego dnia obracają bilionami dolarów. Obrót walutowy odbywa się pomiędzy bankami co oznacza, że nie ma scentralizowanego miejsca wymiany.

Trochę informacji o rynku walutowym

kurs euroHandel na rynku walutowym czyli tak zwanym forexie zaczyna się w niedzielę o godzinie 23 w Sydney, a następnie, wraz z rozpoczęciem pracy, w Tokio aż po Nowy York. W tym ostatnim mieście w piątek o godzinie 23, tydzień handlu się kończy. Rynek walutowy jest naprawdę olbrzymim rynkiem finansowym, transakcje tam można zawierać 24 godziny na dobę i 5 dni w tygodniu. Nie jest on jednak nam całkiem obcy. Jeśli wyjeżdżaliśmy gdzieś za granicę np. do krajów Unii Europejskiej to kupujemy obcą walutę, a po powrocie czekając np. na dobry kurs euro – sprzedajemy, aby ponownie pozyskać walutę krajową. Na rynku walutowym jest bardzo podobnie. Każda transakcja tworzy tak zwaną parę walutową, czyli powoduje równoległe kupno jednej waluty i sprzedaży drugiej. Najważniejsze pary walutowe nazywają się głównymi i każda z nich zawiera dolara amerykańskiego. Dolar amerykański jest podstawową walutą rezerw banku centralnego na świecie. Inne pary, nazywają się krzyżowymi i wyznaczone są na podstawie kursu każdej z nich wobec dolara. Na kurs waluty wpływa wiele czynników np. sytuacja polityczna, dane makroekonomiczne lub wyniki przepływów kapitałowych. To wszystko stanowi potencjalne możliwości pozyskania zysków. Jednak waluty nie istnieją w próżni i każdy mądry inwestor kontroluje również inne rynki finansowe.

Zaliczamy do nich rynek obligacji skarbowych, rynek złota, rynek ropy, oraz rynek akcji. Warto w tym momencie zainwestować parę złotych na dodatkowe analizy, zawierające podawane na bieżąco informacje np. o aktualnych stopach zwrotu z innych rynków finansowych.