Jak sprawdzić zapotrzebowanie na energię obiektu?

Ze względu na rosnące ceny mediów koniecznym jest podejmowanie działań, które mają na celu optymalizację ich zużycia. Dotyczy to między innymi prądu czy ciepła w obiektach prywatnych czy przemysłowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwalają polepszyć obecny stan. W tym celu należy zaplanować inwestycje w nowoczesne technologie, które są bardziej wydajne i sprawne.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynku?

świadectwo charakterystyki energetycznejMoże to być między innymi oświetlenie bazujące na diodach elektroluminescencyjnych. Innym przykładem jest termomodernizacja elewacji. W przepisach prawnych określone są poziomy zapotrzebowania na energię w skali roku dla obiektów już eksploatowanych oraz takich, które dopiero powstają. Te drugie muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa ile energii pierwotnej oraz końcowej potrzebuje obiekt. Warto wspomnieć, że na dokumencie umieszczonych jest wiele przydatnych informacji pozwalających jednoznacznie określić i zdefiniować obiekt. Znajdują się na nim między innymi pełne dane obejmujące zdjęcia oraz adres. Dodatkowo zawarty jest cały bilans energetyczny. Obliczenia obejmują energię potrzebną do ogrzewania obiektów oraz tą ewentualną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Wynik przedstawiany jest w postaci graficznej na specjalnym wykresie, który ułatwia interpretację.

Warto wspomnieć, że dokument może być wystawiony przez osobę posiadającą odpowiednie kompetencje oraz wiedzę, a co najważniejsze uprawnienia. Rolą audytora jest oszacowanie stanu obecnego obiektu oraz sporządzenia stosownego raportu na podstawie którego wystawiane jest świadectwo. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest efektywność i sprawność zachodzenia procesów, które powinny być jak najwyższe. Tylko w ten sposób można chronić środowisko naturalne.