Jak strzyc psa pierwszy raz?

Właściciele zwierząt z doświadczenia wiedzą jak bardzo pielęgnacja psów może być kłopotliwa. Przeżycie to może być stresujące zarówno dla opiekuna jak i dla zwierzęcia. Właściciele często boją się, że mogą zrobić swojemu pupilowi krzywdę. A pupil nieprzyzwyczajony do częstych zabiegów może stawiać czynny opór.

Pierwsze strzyżenie pupila 

pierwsze strzyżenia psaOczywiście najbardziej obawiamy się pielęgnacji małych zwierząt. Psy małych ras lub szczenięta mogą mocno bronić się przed kąpielą czy czyszczeniem uszu. Młode psy mogą być szczególnie przestraszone oraz zestresowane. Pierwsze mycie czy strzyżenie może być naprawdę dużym wyzwaniem. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że to jak zapamięta daną sytuację nasze zwierzę będzie rzutowało na jego zachowanie w przyszłości. Dlatego tak ważne jest zapewnienie komfortu podczas pierwszych czynności pielęgnacyjnych. Pies musi się czuć bezpiecznie i musi mieć poczucie pewności. Jeśli planujemy pierwsze strzyżenia psa należy rozważyć wszystkie możliwe rozwiązania. Psa bowiem możemy sami przystrzyc, wybrać się do groomera, bądź zamówić prywatną wizytę do domu. Strzyżenie, a przede wszystkim to wykonywane pierwszy raz może być bardzo stresujące. Nie należy przekładać tej czynności w nieskończoność, gdyż im szybciej zwierzę przyzwyczaimy do zabiegów pielęgnacyjnych, tym łatwiej będzie nam o nie dbać w przyszłości. Szczególnie mowa tu o psach ras długowłosych, które wymagają tego typu zabiegów. Szczenięta ras długowłosych można już przyzwyczajać do groommera w czwartym miesiącu życia. Szczenięta powinny być strzyżone w domu, gdyż dla tak młodych zwierząt każda zmiana otoczenia może być trudna i dodatkowo stresująca. Pierwsza wizyta ma charakter zapoznawczy i powinna być przerwana gdy widzimy, że zwierzę się niepokoi. Nie powinniśmy lekceważyć żadnych sygnałów. Gdyż strach, jaki poczuje nasz pupil może zawsze kojarzyć z pielęgnacją i strzyżeniem.

Przy zabiegach pielęgnacyjnych musimy opierać się na obserwacji i intuicji. Jeśli nasze zwierzę jest mocno zestresowane musimy przerwać pielęgnację i spróbować znów za jakiś czas. Działanie na siłę i przymuszanie często przynosi odwrotny skutek. Zwierzę etapami powinno przyzwyczaić się do wszystkich czynności pielęgnacyjnych i czerpać z nich przyjemność.