Kompletny energooszczędny dom

Obecnie panuje swoista moda na oszczędzanie. Oszczędzamy nie tylko środki materialne ale przede wszystkim czas. Coraz bardziej popularne jest też oszczędzanie energii.  Przejawy tej mody w swoich podstawach opartej przecież na racjonalnym i pożytecznym społecznie działaniu to segregowanie śmieci. Pilnowanie odłączania z sieci urządzeń których w danej chwili nie używamy. Czy w końcu systemy aktywnego oszczędzania energii w postaci paneli solarnych czy wiatraków energetycznych.

Panele fotowoltaiczne w zastosowaniu

kompletne systemy fotowoltaiczneNajefektywniej w roli aktywnych sposobów oszczędzania energii sprawdzają się z pewnością kompletne systemy fotowoltaiczne. Są to instalacje oszczędzania energii tak doskonale wkomponowane w funkcjonowanie domu, że zapewniają maksimum oszczędności przy minimalnym wkładzie pracy własnej i środków finansowych. Nikomu nie trzeba tłumaczyć przecież, że jeżeli inwestujemy już w taki system to z każdą dodatkową funkcją którą on obsługuje maleją koszty globalne przedsięwzięcia w relacji do zwiększających się korzyści. Nic nie stoi więc na przeszkodzie by panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną współpracowały harmonijnie z kolektorami solarnymi odpowiedzialnymi za produkcję energii cieplnej do naszego domu.  Oczywiście w wielu przypadkach same panele produkujące prąd mogą z powodzeniem zastąpić kolektory cieplne. Jeżeli jest to ekonomicznie racjonalne i potwierdzone odpowiednimi wyliczeniami warto zastosować grzałki na prąd do podgrzewania wody zamiast kolektorów cieplnych.

Jest to praktyczne szczególnie w okresie zimowym gdyż panele fotowoltaiczne charakteryzują się ujemnym współczynnikiem temperaturowym. Co oznacza, że w im niższej temperaturze pracują tym ich wydajność jest większa. W naszej szerokości geograficznej używanie takich właśnie rozwiązań wydaje się najbardziej racjonalne.