Krótka charakterystyka tkanin poliestrowych

 

Tworzywa syntetyczne znane nam są już od wielu dekad i powszechnie stosowane w przemyśle włókienniczym. Kredyt zaufania, który mu udzielamy, ma swoje źródło w unikalnych właściwościach syntetycznego włókna. Co dokładnie wiemy o materiałach z poliestru i jakie są ich cechy charakterystyczne?

Tkanina z poliestru – wytrzymałość i wszechstronność

tkaniny poliestrowePrzede wszystkim, na uwagę zasługuje wysoka wytrzymałość materiałów syntetycznych – poliestrowych. Takim materiałom nie jest straszne na przykład  działanie promieni słonecznych; stąd też ich zastosowanie w produkcji firanek i zasłon. Wytrzymałość objawia się także poprzez odporność na gniecenie – zmięcie włókna poliestrowego to nie lada wyzwanie. Ponadto tkaniny poliestrowe można zdobić, farbować i umieszczać na nich nadruki. Stwarza to spore możliwości w przemyśle odzieżowym. Jak na tworzywa sztuczne przystało, poliester ma, rzecz jasna, swoje wady i zalety. Przede wszystkim znany jest większości z nas efekt elektryzowania się ubrań z poliestrem i charakterystycznego „strzelania” prądem. W końcu mamy do czynienia z dalekim krewnym plastiku. Jednak wyobrażenie, jakoby włókno poliestrowe było materiałem niezdrowym i szkodliwym, można szybko zweryfikować, a następnie odłożyć do lamusa – obecne tkaniny poliestrowe są oddychające, delikatne w dotyku, w niczym nie przypominają tworzywa plastikowego i, co bardzo ważne dla alergików, nie uczulają.

Pogląd, według którego wszystkie wytwory syntetyczne są szkodliwe dla człowieka, jest niewątpliwie mocno przerysowany. Tkaniny sztuczne, zanim trafią do masowej produkcji, są wszechstronnie testowane pod kątem toksyczności . Dobrej jakości materiał posiadał będzie stosowne atesty i zezwolenia, co powinno pozwolić nam spać spokojnie (w poliestrowej pościeli).