obróbka cnc

Krótka historia obróbki CNC

Dzisiejsza technologia przemysłowa wiąże się przede wszystkim z rozwojem cyfrowych układów sterujących, a także coraz większą automatyzacją całego procesu. Droga do współczesnego stanu wiedzy i dzisiejszych wynalazków rozpoczęła się w połowie ubiegłego wieku i wprowadziła olbrzymie zmiany w myśleniu o procesie produkcji.

Obróbka CNC i komputeryzacja

obróbka cncPierwsza idea stworzenia nowoczesnego systemu pracy maszyn zrodziła się rzecz jasna w USA, i jak to często bywa w przypadku ważnych wynalazków, miała związek z wojskiem. Dotychczasowa obróbka skrawaniem opierała się na z góry określonej sekwencji ruchów, w którą nie można było ingerować za pomocą przeprogramowania maszyny. Stąd kolejna próba rozwoju technologii miała poszerzyć możliwości właśnie w tym zakresie. Początki eksperymentów wiążą ze wspomnianym zapotrzebowaniem i środkami finansowymi pochodzącymi z US Air Force oraz ze słynnym MIT (Massachusetts Institutes of Technology). To tutaj, w latach 1940 – 1950, stworzono numerycznie sterowane obrabiarki. To jednak jeszcze oczywiście nie była znana nam współcześnie tania obróbka CNC na śląsku. Pierwsze maszyny tego typu to tak zwane maszyny NC, których sterowanie opierało się na systemie odczytującym dane ze specjalnie dziurkowanych taśm. Dopiero z czasem toczenie zostało skomputeryzowane, a konkretniej w momencie gdy w latach 80 XX w. do użytku weszły mikrokomputery. Toczenie CNC o tyle zrewolucjonizowało świat produkcji, że umożliwiło zwiększenie wydajności produkcji i jakości wytwarzanych elementów.

Dziś CNC jest dobrze znane i obecne na całym świecie, w tym oczywiście także w Polsce. Śląsk, Małopolska i Pomorze, wszędzie na halach produkcyjnych trafimy na maszyny, które są sterowane numerycznie.