Mieszalniki do substancji gęstych, sypkich, ciekłych i innych

W przemyśle dość często wykorzystywane są takie urządzenia jak mieszalniki. Mieszalnik to nic innego jak zbiornik, w którym dochodzi do zmieszania dwóch lub kilku różnych substancji. W ten sposób można połączyć substancje dokładnie i szybko. Można kupić zarówno mieszalniki jak i mieszadła.

Rodzaje mieszalników i mieszadeł stosowanych w przemyśle

mieszalniki przemysłoweW ofertach firm znajdują się zarówno mieszalniki jak i kremy, które nazywane są także mieszalnikami homogenizującymi. Oferty zawierają też disolwery i mieszalniki dyspersyjne do produkowania farb oraz emulsji. Istnieją nawet mieszalniki do mas gęstych typu Z. Można kupić mieszalniki nie tylko do substancji płynnych, ale również do sypkich. Mieszalniki są zazwyczaj grupowane w zależności od tego, do jakiego rodzaju prac służą. Inne mieszalniki wykorzystuje się w farmacji (mieszalniki intensywne), a jeszcze inne w budownictwie. Popularne są np. homogenizatory i mieszalniki kremów w przemyśle kosmetycznym. Takie mieszalniki przemysłowe to urządzenia, które znacznie ułatwiają i przyspieszają cały proces produkcji. Znaleźć można mieszalniki intensywne do pracy ciągłej, czyli takie które mogą pracować długimi godzinami z taką samą wydajnością. Mieszalniki do substancji sypkich są zazwyczaj dwustożkowe lub lemieszowe. Są też mieszalniki sypkie wstęgowe. Mieszalniki typu Z zaliczane są z kolei do tzw. ugniatarek. Można kupić mieszalniki, które wykonane są ze stali kwasoodpornej.

Takie mieszalniki służą zazwyczaj do mieszania gęstych cieczy. Zawsze należy zwrócić uwagę na to, jaka jest całkowita pojemność mieszalnika, a jaka jest pojemność robocza. Pojemność całkowita jest większa od roboczej. Jeśli pojemność całkowita wynosi około 2000 l, to pojemność robocza wynosi zazwyczaj ok. 1500 l. Można kupić mieszalniki nowe oraz mieszalniki używane (tańsze).