Monitor interaktywny – wyświetlacz reagujący na dotyk

Pojemnościowy panel dotykowy składa się z izolatora, takiego jak szkło, pokrytego przezroczystym przewodnikiem, np. tlenkiem cyny indu. Ponieważ ciało ludzkie jest również przewodnikiem elektrycznym, dotknięcie powierzchni ekranu powoduje zakłócenie pola elektrostatycznego ekranu, mierzone jako zmiana pojemności.

Monitor interaktywny pojemnościowy

monitory interaktywneDo określenia miejsca dotknięcia mogą być stosowane różne technologie. Lokalizacja ta jest następnie przesyłana do sterownika w celu przetworzenia. Istnieją ekrany dotykowe (monitory interaktywne), w których zamiast tlenku cyny indu stosuje się na przykład srebro. Sterownik jest zazwyczaj układem scalonym CMOS (ang. complementary metal-oxide-semiconductor), który przesyła sygnały do cyfrowego procesora sygnałowego CMOS (ang. digital signal processor, DSP) w celu ich przetworzenia. Niektórzy producenci ekranów pojemnościowych kontynuują prace nad cieńszymi i dokładniejszymi ekranami dotykowymi. Te przeznaczone do urządzeń przenośnych są obecnie produkowane w technologii „in-cell”, takiej jak w ekranach Super AMOLED firmy Samsung, która eliminuje warstwę poprzez wbudowanie kondensatorów wewnątrz samego wyświetlacza. Ten typ ekranu dotykowego zmniejsza widoczną odległość pomiędzy palcem użytkownika a tym, czego dotyka on na ekranie, zmniejszając grubość i wagę wyświetlacza, co jest pożądane w smartfonach. Prosty kondensator równoległopłytkowy ma dwa przewodniki oddzielone warstwą dielektryka. Większość energii w tym systemie jest skoncentrowana bezpośrednio pomiędzy płytami.

Część energii rozlewa się na obszar poza płytami, a linie pola elektrycznego związane z tym efektem nazywane są polami brzeżnymi. Częścią wyzwania, jakim jest stworzenie praktycznego czujnika pojemnościowego, jest zaprojektowanie zestawu ścieżek obwodu drukowanego, które kierują pola brzeżne do aktywnego obszaru czujnika dostępnego dla użytkownika.