Na co zwrócić uwagę przy wyborze części zamiennych?

Większość mechaników doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna jest różnica między oryginalnymi częściami a ich zamiennikami. Właściciele i operatorzy maszyn i urządzeń nie zawsze są tego świadomi – w wielu przypadkach ich wybór uzasadniony jest niską ceną podzespołów. Nie jest to kryterium, na podstawie którego powinno się dokonywać zakupu.

Czym różnią się części zamienne od oryginalnych?

kverneland części zamienneKażdy pojazd z czasem ulega awarii – to naturalna kolej rzeczy, bez względu na komponenty, jakie się w nim znajdują. Usterki mogą zdarzać się szczególnie często w przypadku maszyn rolniczych lub budowanych, gdyż sprzęt ten jest narażony na ciężką pracę. W tego typu urządzeniach zalecane jest zatem stosowanie części, które będą w stanie wytrzymać częste użytkowanie w trudnych warunkach. Mechanicy zalecają oryginalne komponenty, gdyż te zawsze dedykowane są pod konkretny model pojazdu i dany podzespół – części zamienne są natomiast w wielu przypadkach bardziej uniwersalne i pasują do wielu modeli. Zamienniki są tańsze głównie przez materiał, z jakiego są wykonane – jest on znacznie słabszy, a dodatkowo część może nie przylegać odpowiednio do podzespołu. Są jednak produkty, którym można zaufać pod warunkiem, że pochodzą one ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Takim przykładem są proponowane przez Kverneland części zamienne (zarówno do maszyn tego producenta, jak i innych). Norweska firma produkująca pługi doskonale wie, jak powinny wyglądać odpowiednio wykonane części.

Chcąc wydłużyć żywotność swojego pojazdu, maszyny rolniczej lub budowlanej – powinno korzystać się z dedykowanych i oryginalnych komponentów. Jeśli jednak ich cena jest zbyt wysoka, w niektórych przypadkach można zdecydować się na zamienniki. Należy jednak upewnić się, że pochodzą one od zaufanych producentów.