Najlepszy wykrywacz kłamstw

Można śmiało powiedzieć, że kłamstwo leży w naszej naturze i nie ma się co oszukiwać, że istnieją ludzie, którzy zawsze są prawdomówni. Każdy z nas kłamie, bo najczęściej jest nam to potrzebne w codziennym życiu z bliskimi i otoczeniem.

Co się robi na wariografie?

wariograf skutecznośćWiększość z nas oszustów rozpoznaje intuicyjnie, jeżeli są to obce osoby. Mamy do nich ograniczone zaufanie, zatem w mniej rzeczy im wierzymy. Jednak w przypadku bliskich nam osób, przeważnie dobrze je znamy i wiemy jak się zachowują kiedy kłamią, zatem powinno nam być prościej, choć różnie z tym bywa. Równie dobrze w ocenie czyjejś wiarygodności pomaga wariograf, który wynaleziono i opatentowano już wiele lat temu. Jeżeli jest nam potrzebny wariograf skuteczność jego jest oceniana na poziomie około dziewięćdziesięciu paru procent. Tak wysoki wynik jest możliwy dzięki właściwie przeprowadzonemu badaniu, dlatego tak ważne jest kto prowadzi badanie. Organizacją zajmującą się badaniami poligraficznymi jest Instytut Badań Wariograficznych w Warszawie, który posiada aż dwadzieścia siedem oddziałów w Polsce. Do oceny prawdomówności służy wariograf, który zakłada, że kłamstwo jest stanem, który powoduje powstanie określonych emocji. Służy on do rejestrowania reakcji fizjologicznych organizmu na bodźce zewnętrzne. Są to przede wszystkim przyśpieszone bicie serca czy nadmierna potliwość skóry, nad którymi bardzo ciężko zapanować. Pomimo, że urządzenie to zostało wynalezione wile lat temu, to dzięki ciągłym unowocześnieniom, jest używane do dziś.

Z badania wariograficznego każdy z nas może skorzystać, ponieważ jest ono ogólnie dostępne. Jednak ze względu na cenę, robimy to tylko w uzasadnionych przypadkach. Przeważnie w czasie sprawy rozwodowej, kiedy trzeba potwierdzić ewentualną zdradę.