Obuwie biegowe z kolcami

Każdy biegacz startujący lub trenujący na bieżni lekkoatletycznej musi mieć w swojej kolekcji obuwia sportowego buty z kolcami. Są one niezbędne do osiągnięcia dobrej przyczepności do toru a także do dobrego odbicia się od niego stopy, co ma bezpośrednie przełożenie na prędkość jaką osiągnie biegacz. Dobry sprzęt to zaraz po umiejętnościach oraz treningu ważny element sukcesu.

Buty do biegania z kolcami

kolce biegoweWraz z rozwojem wiedzy o sporcie i o tym jakie są części składowe dobrych wyników sportowca zyskaliśmy wiedzę na temat znaczenia i możliwości sprzętu sportowego oraz akcesoriów. Bez odpowiedniego doboru obuwia biegowego biegacz może nabawić się kontuzji lub po prostu mieć gorsze wyniki, co spowodowane będzie dyskomfortem wynikającym z biegania w niewygodnych butach. Inne buty wybiera się na bieganie po asfalcie, inne w terenie, jeszcze inne na stadionowej bieżni lekkoatletycznej. Do biegania po bieżni służą tak zwane kolce biegowe. Są to buty o podeszwie wyposażonej w kolce, które zapewniają odpowiednią stabilizację nawet na śliskiej nawierzchni. Buty z kolcami sprawiają, że biegacz biegnie szybciej, ponieważ nie traci czasu na łapanie równowagi i stabilności. Kolce biegowe muszą być idealnie dopasowane do budowy anatomicznej stopy, lekkie oraz aerodynamiczne. Na takich butach nie warto oszczędzać, muszą być idealnie dopasowane oraz wykonane z materiałów najwyższej jakości. Istnieją buty do biegania na bieżni z wymiennymi kolcami, dzięki temu można wymieniać zużyte i starte kolce bez konieczności kupna nowych butów.

Buty do biegania na bieżni mają ważną rolę do spełnienia, przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo, ponieważ zapobiegają utracie stabilności biegacza, która może skończyć się kontuzją. Jeśli są dobrze dopasowane zapewniają także stopie komfort, co sprawia, że treningi nie są uciążliwe i stopa mniej się męczy.