Od czego zależy cena szalunków do wykopów?

Szalunki do wykopów służą przede wszystkim do zabezpieczania mas ziemnych przed osunięciem. Wykorzystując tego typu rozwiązania tworzy się bezpieczne dla pracowników, maszyn i urządzeń oraz otoczenia środowisko pracy. To, jakie szalunki zostaną wykorzystane w danym miejscu jest jednak bardzo złożonym tematem. Oby odpowiednio je dopasować z pewnością należy znać parametry techniczne gruntu oraz docelową głębokość wykopu.

Cena wynajęcia szalunków do wykopów

szalunki do wykopów cenaPierwszym czynnikiem determinującym cenę najmu szalunków jest wielkość wykopów. Im większy jest teren prowadzenia robót ziemnych, tym większe koszty związane z zabezpieczeniem skarp musi ponieść inwestor. Nie bez znaczenia jest również wysokość skarp. Jeśli wykonujemy jedynie otwór o głębokości 1,5 metra bardzo rzadko musimy decydować się na wykonanie zabezpieczeń. Natomiast jeśli otwór w gruncie sięga kilkunastu bądź kilkudziesięciu metrów, wtedy zastosowanie deskowań jest konieczne. Jeśli chodzi o szalunki do wykopów cena jest zależna również od wybranego przez wykonawcę systemu. Znacznie tańsze będzie wynajęcie dybli i rozpór ażurowo podtrzymujących ścianę wykopu niż stalowych grodzic do gruntów silnie nawodnionych. Większe nakłady inwestycyjne związane są nie tylko z wyższą ceną samych detali, ale również z utrudnionym montażem zastosowanych na budowie elementów.

Szalunki do wykopów to elementy popularnie wykorzystywane podczas procesu inwestycyjnego, jednak wiele firm budowlanych decyduje się na ich wynajem. Roboty ziemne stanowią bowiem bardzo krótki okres w odniesieniu do realizacji całego czasu budowy. Decydując się na wynajem przedsiębiorstwo nie musi martwić się o składowanie, transport czy naprawy szalunków, co determinuje bardzo duże oszczędności w skali roku.