wentylacja chlewni

Poziom technologiczny w polskim rolnictwie – wentylacja chlewni

Poziom rolnictwa w Polsce nie jest wysoki. Modernizujemy i inwestujemy w gospodarstwa rolne, ale nie z takim efektem jak zagranicą. U nas większość gospodarstw pamięta lata PRL. Wielu rolników nie stać na maszyny i usprawnienia.

Wentylacja chlewni powinna spełniać wszelkie standardy

wentylacja chlewniNie pomagają nawet dotacje, dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz specjalne programy rządowe. W porównaniu z rolnictwem w innych krajach, jesteśmy w średniowieczu. W małych miejscowościach, można zauważyć zgarbionego, zmęczonego rolnika, który ledwo chodzi. Jednak musi zająć się swoją ziemią, bo nikt nie zrobi tego za niego. Natomiast zagranicą rolnictwo ma się bardzo dobrze. Wielkie gospodarstwa korzystają z środków finansowych, dotacji, różnego rodzaju wsparcia. Stawiają silosy paszowe, które zapewniają jedzenie dla dużej ilości zwierząt. W zagranicznym rolnictwie silosy paszowe stoją na każdym podwórku. W nowoczesnych oborach wykorzystuje się kojce porodowe. W Polsce kojec porodowy traktowany jest jako niepotrzebny wymysł. Rolnicy nie są świadomi, że bardzo ułatwiłoby im pracę. Standard w zagranicznych gospodarstwach jest montaż ruszta betonowego. W oborach zagranicznych montuje się ruszta betonowe, które zapewniają czystość. Montaż ruszta betonowego jest zgodne ze wszystkimi wymogami unijnymi. Jedynie w Polsce nadal jest tak, że rolnik bierze widły i wyrzuca gnój na pole. Standardem jest również kominy wentylacyjne do chlewni, która jest sporym udogodnieniem latem. Zagranicą zwierzęta nie wychodzą na zewnątrz. Siedzą w betonowych oborach, które mają zbliżony klimat do tego na zewnątrz. Odpowiednia wentylacja chlewni pozwala na utrzymanie wilgotności powietrza. Zagranicą używa się również paszociągów.

Mamy różne parametry, które paszociąg musi spełnić. Każdy paszociąg musi spełniać określone normy. W Polsce można jedynie pomarzyć o takiej technice. Większości rolników walczy o przeżycie. Nie myślą o inwestowaniu w gospodarstwo.