Praca drukarza – druk folderów

Praca w drukarni nigdy nie była dla mnie szczytem marzeń, ale od czegoś trzeba było zacząć. Większość ogłoszeń jakie widziałem szukając pracy po liceum oferowała najniższą krajową, a czasem nawet i mniej. Drukarnia już na początek dawała znacznie więcej, ale już po pierwszym dniu pracy wiedziałem z czego to wynika.

Najczęściej wykonujemy druk folderów

druk folderówCzułem każdą złotówkę którą tu zarobiłem. Druk książek nie był wcale tak prostą i zwyczajną rzeczą jak większości ludzi się wydaje. Co gorsza, z każdym rokiem drukujemy coraz mniej książek, które jeszcze do niedawna były naszym głównym źródłem utrzymania. Obecnie druk folderów w Krakowie przewyższa ilość drukowanych przez nas książek. Przyczyna tego jest oczywista – coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z potęgi marketingu. Nie wystarczy założyć firmy i dobrze jej prowadzić – trzeba ją jeszcze rozreklamować. To co, że mamy komis w którym nie zmieniamy przebiegów samochodów – w jakiś sposób Kraków musi się o tym dowiedzieć. Z pomocą przychodzi nasz drukarnia – setkami drukujemy ulotki i reklamy dla każdego rodzaju działalności. Gdybym miał liczyć, ile dziennie drukujemy wizytówek, zgubiłbym się już po godzinie. Liczby idą w tysiące dla jednej firmy. Ogromny hotel, którego wizytówki wciąż znikają z lady to niemal stały klient naszej drukarni. Każdy zakład poligraficzny musi się jednak liczyć z wysokimi kosztami stałymi – już samo utrzymanie pracowników, prądu i maszyn to prawdziwie wysokie koszty. O ile prąd czy maszyny nie są jakoś szczególnie dużym problemem, tak pensje bywają bardziej problematyczne. Na maszyny i prąd wydajemy pieniądze tylko wtedy, gdy coś się dzieje – gdy mamy przestój mamy to z głowy.

Gorzej z pensjami – nawet jeśli pracownicy siedzą i niczego nie robią, i tak trzeba płacić im pensje. Jako pracownik tego nie rozumiałem, ale teraz jako kierownik widzę doskonale, skąd biorą się takie koszty w drukarni i z czego wynikają pensje pracowników.