Próby fotografii panoramicznej

Tydzień temu, razem z przyjacielem Łukaszem wzięliśmy aparaty i ruszyliśmy do parku przemysłowego. Naszym celem była zabawa w tworzenie panoram. Była piękna pogoda, słońce świeciło, a na niebie pojawiały się niewielkie chmury. Idealne warunki do pracy.

Jak zrobić poprawną panoramę

panorama sferycznaFotografia panoramiczna cieszy się coraz większą popularnością, ale odpowiednie jej wykonanie wymaga pracy. Zaznajomieni z Łukaszem, zakupiliśmy na znanym portalu aukcyjnym obiektywy w stylu rybiego oka. Posiadają one szeroki kąt widzenia, dzięki czemu ilość zdjęć, z jakich składaliśmy nasze panoramy, była znacznie mniejsza, niż jakbyśmy mieli zwykłe aparaty. Trzeba pamiętać, że im więcej fotografii robimy, tym większe prawdopodobieństwo na wystąpienie błędu paralaksy. Występuję on podczas prób montażu panoramy w specjalnych programach do tego służących. Pojechaliśmy autem do parku przemysłowego i rozstawiliśmy sprzęt. Na statywach zamontowaliśmy nasze lustrzanki, do których wcześniej przymocowaliśmy odpowiednie obiektywy. Pierwsze, próbne zdjęcia okazały się moją porażką, ale Łukasz poradził sobie znakomicie. Mój błąd polegał na tym, że nie zmieniłem trybu automatycznego na manualny. Pojawiły się różne ostrości i dysproporcje balansu bieli. Panorama sferyczna Łukasza obejmowała duży budynek przestrzeni magazynowej znanego marketu. Wykonał zaledwie kilkanaście zdjęć. Niezniechęcony pierwszymi próbami, zmieniłem ustawienia urządzenia i już po kilkunastu ujęciach miałem wymagany materiał. Następnie ruszyliśmy w inne miejsca na terenie parku przemysłowego. Kiedy każdy z nas miał kilka pełnych obrazów budynków, pojechaliśmy więc do Łukasza, by połączyć zdjęcia. Wszystkie jego panoramy wyglądały idealnie. W moim przypadku, z pięciu uwiecznionych budowli, trzy stworzyły interesujące obrazy. W jednym, niestety, pojawiły się tak spore różnice w jasnościach, że nie dało się z nich niczego zrobić. Z kolei zdjęcia, potrzebne do zmontowania drugiej,posiadały za mało puntów zaczepnych. Program cały czas pokazywał błąd paralaksy w postaci wybielonych końcówek kształtów.

Szczerze polecam wszystkim fanom fotografii zajęcie się panoramami. Efekty, bywają zdumiewające, ale należy pamiętać o kilku rzeczach. Proponuję te nie zrażać się niepowodzeniami, bo, jak każdy rodzaj fotografii, tutaj też trzeba przede wszystkim praktykować.