Profilaktyka żylaków – pończochy przeciwżylakowe

Zazwyczaj po czterdziestym roku życia i najczęściej u kobiet, pojawia się problem żylaków. Spowodowane jest to najczęściej przez zastój żylny występujący podczas długiego stania – wszelkie prace, które wykonuje się na stojąco, sprzyjają temu (fryzjerzy, hostessy, chirurdzy) – albo przez zwiększone ciśnienie w żyłach na skutek utrudnionego odpływu na przykład podczas ciąży, podnoszenia ciężarów czy zaparć. Żylaki można leczyć, lecz zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać.

Pończocha przeciwżylakowa zamiast skarpetki

pończochy przeciwżylakoweJako skuteczną profilaktykę żylaków można zaliczyć gimnastykę czy marsz, które zapobiegają tworzeniu się zatorów żylnych poprzez ułatwienie odpływu krwi dzięki działaniu pompy mięśniowej. Ludzie pracujący jednak często nie są w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na aktywność fizyczną. Tu z pomocą przychodzą pończochy przeciwżylakowe. Pończochy profilaktyczne, to wyroby o słabym ucisku, których głównym zadaniem jest nietamowanie krążenia krwi. Jest to doskonały wybór dla tych osób, które genetycznie narażone są na powstawanie żylaków. Jest to też dobre rozwiązanie dla osób, które spędzają w pozycji stojącej bardzo dużą ilość czasu. Istnieje też rodzaj pończoch przeciwżylakowych leczniczych. Charakteryzują się one mocniejszym uciskiem. Sprzedawane w dwóch klasach kompresji, pierwszej – słabszej i drugiej – mocniejszej. Stosuje się je w zależności od stopnia, w jakim żylaki występują.

Warto zadbać o swoje zdrowie. Żylaki to nie tylko problem nieestetycznego wyglądu, ale też możliwość wystąpienia zapalenia żył, owrzodzenia żylnego goleni czy zatorowości płucnej. Warto więc zainwestować w profilaktyczne pończochy przeciwżylakowe czy, w razie wystąpienia już żylaków, lecznicze pończochy i nie dać się temu schorzeniu.