Przestrzeń robocza

Niewielu z nas miało okazję znaleźć się w hali produkcyjnej dużego zakładu produkcyjnego. Jednak ci, którzy dostąpili tego zaszczytu, z pewnością widzieli pracujące tam maszyny i strefy wokół nich, w których nie mogli się poruszać. Jest to swego rodzaju zabieg mający na celu podniesienie bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w danym momencie na hali produkcyjnej. Przestrzeń wykluczoną z ruchu oznacza się wieloma sposobami. 

Jak oznaczać przestrzeń w zakładzie produkcyjnym?

taśmy oznaczeniowe dla zakładówJedną z metod wyznaczenia przestrzeni roboczej maszyny jest użycie taśmy. Dzięki niej można jasno i precyzyjnie okleić obszar bezpieczeństwa, czyli taki, w którym nie wolno pod żadnym pozorem znaleźć się człowiekowi podczas pracy maszyny znajdującej się na hali produkcyjnej. Taśmę tą przykleja się bezpośrednio na podłodze. Oczywiście musi ona zostać uprzednio oczyszczona i odtłuszczona, by taśma dobrze się przykleiła, w przeciwnym wypadku dość szybko zostanie ona zdarta z podłogi, co będzie mogło prowadzić do powstania niebezpiecznych sytuacji na hali produkcyjnej. Wszystkie taśmy oznaczeniowe dla zakładów produkcyjnych mają dość jaskrawe kolory, dzięki czemu dość szybko rzucają się w oczy osób przebywających na hali. Dany zakład produkcyjny do wyznaczania przestrzeni bezpieczeństwa używa taśm w jednym kolorze, by pracownik zakładu po zauważeniu taśmy, natychmiast wiedział co ona wyznacza.

Taśma oznaczeniowa dla zakładu powinna być naklejana przez osobę o odpowiednich kompetencjach. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zostało zrobione to prawidłowo i z należytą starannością. Bowiem niedopuszczalne jest błędne wyznaczenie stref bezpieczeństwa przy jej pomocy. Taka sytuacja mogła by doprowadzić do powstania sytuacji niebezpiecznych. Należy ich unikać.