Psychiczne korzyści z uprawiania jogi

Wykazano, że wszystkie ćwiczenia fizyczne pomagają ludziom z depresją czuć się lepiej, a joga nie jest wyjątkiem. Badania sugerują, że regularne uprawianie jogi może przynieść korzyści osobom cierpiącym na depresję, schizofrenię, inne schorzenia psychiczne i problemy ze snem. Jakie są więc największe zalety jogi i jej wpływ na psychikę?

Wpływ jogi na zdrowie psychiczne

joga w PoznaniuĆwiczenia w grupie, takie jak zajęcia jogi, stymulują produkcję oksytocyny, która jest nazywana hormonem miłości. Praktykowanie bycia uważnym poprzez jogę i medytację skutkuje również wyższymi poziomami serotoniny zwanego hormonem szczęścia, a osoby praktykujące jogę przez długi czas wykazują rozwój obszarów mózgu związanych z zadowoleniem. Uprawianie jogi w parach również przynosi nieoczekiwane korzyści. W ostatnich latach pary coraz częściej używają jogi jako środka zmniejszającego stres i zwiększającego szanse na poczęcie dziecka. I choć istnieje niewiele badań wskazujących, że korzyści z jogi obejmują zwiększenie płodności, wykazano, że zmniejsza stres i rzeczywiście może pomagać w poczęciu. Joga w Poznaniu pozwala przyszłej matce zrelaksować się, odstresować i otworzyć kanały energetyczne, a tym samym poprawić szanse poczęcia.  Joga może również pozwolić na lepszy przepływ krwi do narządów rozrodczych, poprawę ich funkcji i produkcji hormonów. Uprawianie jogi jest ponadto jednym z najskuteczniejszych sposobów na dobry sen, co również wpływa pozytywnie na osiągnięcie zdrowia psychicznego.

Jedną z zalet jogi jest to, że każdy może wybrać styl jogi dostosowany do swojego stylu życia. Kiedy jest się w harmonii, podróż przez życie jest spokojniejsza, szczęśliwsza i bardziej satysfakcjonująca. Tak więc, jeśli chce się zadbać o swoje zdrowie psychiczne i wewnętrzny spokój, joga może pomóc osiągnąć to wszystko.