Różne wymiary fotografii

Istnieją fotografowie, którzy są specjalistami w bardzo konkretnej dziedzinie i zajmują się tylko i wyłącznie jednym tematem. Większość fotografów stara się jednak być maksymalnie wszechstronnymi i interesować się różnymi dziedzinami fotografii. My, zwykli śmiertelnicy, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele różnych kategorii mieści się w ramach jednego, prostego pojęcia – fotografia.

Jakie zdjęcia zrobi dla nas fotograf?

bydgoski fotografTak naprawdę podziałów, stylów fotografii jest tak wiele, że trudno to jakoś usystematyzować. Postaram się zatem przytoczyć tylko niektóre z nich. Pomógł mi w tym pewien, bardzo wszechstronny bydgoski fotograf, zajmujący się szeroko rozumianą fotografią, prawie w każdym możliwym aspekcie. Zasadniczym podziałek jest z pewnością ten na fotografię cyfrową i analogową. Ten fakt prawdopodobnie zna każdy z nas, więc nie wymaga on dodatkowego wyjaśnienia. Natomiast możemy wyróżnić podział, uwzględniający fotografowany obiekt. Tutaj zdjęcia będą się dzieliły na fotografię portretową, okolicznościową, krajobrazową oraz przyrodniczą. Z kolei, jeżeli weźmiemy pod uwagę miejsce, w którym robimy zdjęcia, to fotografia podzieli się na plenerową, studyjną i wewnątrz budynku. A jeżeli chcemy dokonać podziału ze względu na przeznaczenie, to musielibyśmy mówić o fotografii użytkowej i artystycznej. Te podziały są jednak niepełne i nie wyczerpują zupełnie tematu. Możemy również mówić o fotografii specjalistycznej. W to będzie wchodziła na przykład ślubna, naukowa, dziecięca czy reportażowa.

Trudno jest ująć tak rozbudowany temat jak fotografia w jakieś określone ramy. Wydaje się, że każdy podział, który spróbujemy sformułować, będzie niewystarczający i nie wyczerpie w pełni tematu. Może dlatego jest to tak ciekawa dziedzina, ponieważ ma wiele różnych aspektów.