Sprawdzone zabezpieczenia przeciwpożarowe

Każdy powstający budynek musi być w pełni bezpieczny dla jego użytkowników. W zależności od przeznaczenia musi on spełniać wymogi bezpieczeństwa z różnych dziedzin. Szczegóły znaleźć można w obowiązujących aktach prawnych takich jak ustawy, dyrektywy czy rozporządzenia. Niemniej jednak wszędzie tam, gdzie jednocześnie przebywać może wiele osób w przestrzeni zamkniętej konieczne jest stosowanie środków ochrony przed wystąpieniem otwartego ognia.

Bierne środki ochrony przeciwpożarowej w budynkach

zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowejStanowi on bowiem bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Środki prewencyjne można podzielić na aktywne oraz bierne. Do tych pierwszych można zaliczyć chociażby system sygnalizacji pożaru, którego zadaniem jest szybkie wykrycie zagrożenia i przekazanie stosownej informacji. Do biernych środków ochrony zaliczyć można zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej, którego zadaniem jest zwiększenie odporności ogniowej. Oznacza to, że konstrukcja jest w stanie przez dłuższy czas zachować swoje parametry nawet przy bezpośrednim oddziaływaniu ognia. Żeby to zapewnić przeważnie realizowany jest natrysk bezpośrednio na elementy nośne. Bardzo ważne są warunki w jakich jest on przeprowadzany. Liczy się przede wszystkim temperatura otoczenia oraz wilgotność powietrza. Warto wspomnieć, że ekipa wykonująca czynności powinna posiadać środki ochrony osobistej.

Mogą to być chociażby specjalne maski z filtrami. Dodatkowo w obiekcie zapewnić należy odpowiednią wentylację. Zarówno środki aktywnych oraz biernych zabezpieczeń znacznie zwiększają bezpieczeństwo osób przebywających na terenie budynku. Dzięki nim można ograniczyć straty materialne do których dochodzi w momencie rozprzestrzeniania się ognia. Oprócz tego pozwalają one na sprawną i szybką ewakuację ze stref zagrożonych.