Szamba betonowe czy plastikowe?

Nie każdy z nas budując swój dom ma możliwość podłączenia się pod centralną sieć kanalizacyjną. W mieście jest to oczywiste, jednak w mniejszych miejscowościach często jeszcze nie ma takiej instalacji. Pomimo wprowadzenia do sprzedaży przydomowych oczyszczalni ścieków to nadal szamba pozostają w czołówce sprzedaży. Są tańsze niż oczyszczalnia i łatwiejsze w montażu.

Szamba betonowe są trwałe

szamba betonowe w niskich cenachJednak czy mamy jeden rodzaj szamba do wyboru? Okazuje się że nie. W sprzedaży dostępne są szamba betonowe w niskich cenach, jak również szamba plastikowe. Warto zastanowić się nad tym, jakie są ich wady i zalety, żeby wybrać to, które będzie nam najbardziej odpowiadało. Zacznijmy od szamba betonowego. Jak wiadomo beton jest materiałem trwałym, więc i szambo z niego wykonane będzie stabilne i wytrzymałe. Beton jest odporny na wysokie i niskie temperatury, a dobrze zakonserwowany nie będzie pękał nawet pod stałym wpływem wody. Najczęściej wykorzystuje się do ich budowy gotowe płyty betonowe, dzięki czemu ich montaż przebiega szybciej i sprawniej. Wadą szamba betonowego może być fakt, iż właśnie samodzielny montaż jest w zasadzie niemożliwy ze względu na ciężar betonu, a ich cena może być wyższa niż plastikowych. Zależy to jednak od producenta i firmy montującej. Szambo plastikowe za to jest łatwe do założenia, bo wkłada się gotowy produkt do ziemi i gotowe. Plastik jest lżejszy niż beton, a też może być trwały. Takie szambo można też ponownie użyć na przykład jak zbiornik na wodę na działce. Wtedy oszczędzamy wodę do podlewania bo możemy wykorzystywać deszczówkę, ,,złapaną” do zbiornika na szambo.

Jak widać szamba betonowe są trwalsze i mocniejsze niż szamba plastikowe, za to te drugie są łatwiejsze do zamontowania i można je ponownie wykorzystać.