Szkło borowokrzemowe w życiu codziennym

Często nie wiemy z czego zrobione są produkty używane przez nas na co dzień. Nie zastanawiamy się z czego zrobiona jest patelnia z której korzystamy, nie myślimy też z jakiego materiału wykonane są talerze. Dlatego opowiem teraz o materiale, z którym prawdopodobnie się spotykamy codziennie, a którego prawdopodobnie nawet nie znamy.

Szkło BK wśród nas

borokrzemowe szkłoSzkło borokrzemowe – lub inaczej szkło techniczne – używane jest jako komponent lub materiał wielu rzeczy z którymi stykamy się na co dzień. Cechuje się ono wyższą odpornością cieplną od zwykłego szkła sodowo-wapniowego, dlatego używane jest głównie w środowiskach ekstremalnych temperatur. Najlepszym tego przykładem są naczynia żaroodporne wykonane właśnie z tego materiału, lecz nie jest to jedyny przykład. Można wspomnieć też o drzwiczkach piekarnika, które najczęściej wykonane są z tego szkła, można też wspomnieć o szklankach i kubkach termicznych z nich zrobionych. Warto też wspomnieć o butelkach dla dzieci i niemowląt wykonanych z właśnie tego materiału, które zyskują coraz większą popularność dzięki swoim właściwościom. Szkła borokrzemowego można też użyć w soczewkach – najczęściej korzystamy z nich w aparatach (szkło optyczne B270) i lornetkach (szkło optyczne BK7). Warto też wspomnieć że z tego szkła tworzone są szyby w łodziach podwodnych – o ile łodzi podwodnych nie używamy na co dzień, to jest to fajna ciekawostka. Dodatkowo przedmioty mające borokrzemowe szkło w swoim składzie nie odbiegają cenowo od normalnego szkła sodowo-wapniowego, więc daje nam to ciekawy wybór.

Tak się sprawa ma – wiele przedmiotów będących wszędzie wokół zrobione z materiału zupełnie nam nieznanego. Dlatego przy następnych zakupach polecam sprawdzić z jakiego materiału wykonana jest interesująca nas rzecz  – być może zmieni to ostateczną decyzję.