Terapeutyczne działanie pijawek

Pijawki były używane do celów medycznych na długo zanim zrozumieliśmy przyczyny wielu chorób. Ludzie wierzyli, że nadmiar krwi lub zatruta krew jest przyczyną prawie wszystkich problemów medycznych. Tak więc niektóre społeczeństwa stosowały odsysanie krwi pomocą pijawek w leczeniu szerokiego zakresu dolegliwości.

Czy dziś stosuje się pijawki?

pijawki na rwę kulszową warszawaJeszcze dzisiaj pijawki lecznicze stosuje się w celu zwiększenia krążenia w przeszczepach skóry, a niektórzy lekarze używają pijawek do leczenia skurczów mięśni i żylaków. Teraz jednak terapeutyczne działanie pijawek nie ma nic wspólnego z krwią, którą pobierają, a ponad sześćdziesiąt związków uzyskanych z ich jadu ma właściwości znieczulające, przeciwzakrzepowe, rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwzapalne. Dziś stosowane są pijawki na rwę kulszową Warszawa oferuje takie zabiegi tym, którzy cierpią na te dokuczliwe bóle. Pijawki mają substancje, które działają selektywnie na jeden z określonych czynników krzepnięcia, nie wpływając na inne. Z pijawek uzyskuje się wiec substancje wchodzące w skład lekarstw. Przykładem jest biwalirudyna, czyli peptyd pochodzący z hirudyny, specyficznego składnika znajdującego się w ślinie pijawek. Służy do zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi podczas angioplastyki, zabiegu, w którym mały balonik rozszerza zakrzepłe naczynia krwionośne. Działa zamykając szlak krzepnięcia krwi, blokując go w jednym z kluczowych etapów. Znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów niedokrwiennych naczyń wieńcowych.

Hirudin jest również wytwarzany syntetycznie i stosowany w leczeniu zakrzepicy żył głębokich oraz do wykonywania angioplastyki naczyń wieńcowych. Lepirudyna i inna zmodyfikowana hirudyna zostały wyprodukowane z drożdży i były stosowane jako leki przeciwzakrzepowe u pacjentów z niewydolnością nerek. Inne składniki pomagają przy bólach związanych z rwą kulszową.