Ubiór wczesnośredniowieczny na zamówienie

Uszycie własnego stroju historycznego jest dla wielu odtwórców niemal tradycyjnym zajęciem. W odtwarzanych przez nich czasach stroje były najczęściej szyte ręcznie przez przyszłych właścicieli, a na dodatek odzież uszyta własnymi rękami była niemałym powodem do dumy.

Wczesnośredniowieczna odzież na zamówienie

odzież średniowiecznaNie każdy odtwórca ma jednak wystarczające umiejętności by własnoręcznie szyć odzież, której kroje nie są wcale tak proste do wykonania, jak można by się spodziewać. Wielu odtwórców zamawia więc elementy odzieży od rzemieślników, zajmujących się jej wytwarzaniem. Odzież średniowieczna zrobiona na zamówienie bardzo często jest znacznie lepiej wykonana niż własnoręcznie szyte ubranie. Rzemieślnicy szyjący elementy stroju mają bowiem znacznie większe doświadczenie, oraz dostęp do narzędzi czy materiałów, często trudnych do dostania nawet w najlepszych i najbardziej renomowanych sklepach historycznych. Ubrania wykonane na wymiar za pomocą tradycyjnych metod i narzędzi mają również największą wartość pokazową, znacznie większą niż odzież tworzona za pomocą współczesnych narzędzi. Znalezienie rzemieślnika do wykonania stroju jest bardzo łatwe, gdyż wielu wytwórców ogłasza się na grupach rekonstrukcyjnych, a odtwórcy bardzo szybko mogą pokierować potencjalnego nabywcę do jednego z renomowanych rzemieślników, jakich w ruchu odtwórczym jest bardzo wielu. Niektórzy wystawiają również gotowe elementy ubioru w sklepach internetowych czy też na kramach podczas eventów historycznych i imprez rekonstrukcyjnych.

Czas wykonania i cena stroju uzależnione są przede wszystkim od rodzaju odzieży i materiałów z jakiego ma być wykonana. Najprostsze ubrania mogą być uszyte w zaledwie kilka tygodni, aczkolwiek wykonanie bogatego, zdobionego stroju ręcznie może trwać i kilka miesięcy.