Ustawienia rodzinne według Berta Hellingera

Co roku zwiększa się grono osób potrzebujących pomocy w związku z problemami psychicznymi z jakimi się borykają. Cieszy jednak fakt że coraz większe grono osób szuka specjalistycznej pomocy. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne regularnie uczęszczają na terapię.

Terapia systemowa dotykająca relacji rodzinnych

ustawienia systemowe hellingeraOprócz tych tradycyjnych metod pojawia się coraz więcej nowych i innowacyjnych metod i sposobów radzenia sobie z problemami psychicznymi. Problemy jakie mamy mogą wywołane być zdarzeniami z przeszłości, które echem odbijają się w dorosłym życiu i rzutować mogą na naszą przyszłość. Wiele z badań wskazuje na to, że to jak zostaliśmy ukształtowani nie jest wcale dziełem przypadku. Do takich wniosków doszedł również psychoterapeuta z Niemiec Bert Hellinger. Studiowanie problemów z zaburzeniami psychicznymi doprowadziły do powstania nowej metody. Metoda ta została nazwana ustawieniami systemowymi. Inaczej również nazywane są ustawieniami rodzinnymi i dotyczą relacji między jej członkami. Do czego zatem służą ustawienia systemowe hellingera? Ich twórca stworzył tą metodę po to by pomóc w uporządkowaniu relacji rodzinnych. Skomplikowane relacje i konflikty w rodzinie mogą negatywnie odbijać się na naszym życiu. Terapia dotyczy nie tylko relacji osób żywych ale również tych którzy już nie żyją. Zajęcia odbywają się w grupach, a poszczególni uczestnicy wcielają się w konkretne osoby z rodziny. Osoby te są jedynie symbolicznymi reprezentantami. Dzięki sesji osoba która chce pogodzić się z członkami rodziny ma taką szansę. Sesja grupowa pozwala rozwiązać więzy emocjonalne, które nie pozwalają iść do przodu i powodują problemy psychiczne.

Głównym celem sesji jest odzyskanie równowagi i uporządkowanie wszelkich relacji rodzinnych. Pierwszą podstawową komórką społeczną jest właśnie rodzina i to z niej wynosimy najwięcej. Dlatego jeśli sprawy rodzinne nie pozwalają nam iść do przodu warto udać się po pomoc do specjalisty.