rekuperacja

Wentylacja i rekuperacja w domach jednorodzinnych

Zdrowie powietrze i dobry klimat jest potrzebny po prostu do życia. Wilgoć, kurz, mikroby mogą nie tylko doprowadzić do strat w konstrukcji budynku, ale są przede wszystkim szkodliwe dla zdrowia.

Rekuperacja i dobra instalacja

rekuperacjaDlatego poprawnie działająca wentylacja jest niezwykle ważną sprawą. Inaczej bowiem się oddycha, kiedy do domu dociera świeże powietrze, a inaczej, kiedy panuje w nim niemiły zaduch. Jednak układ grawitacyjny, najczęściej spotykany w polskich domach, nie zawsze jest odpowiednio wydajny. Dodatkowo, wymuszenie przepływu powietrza poprzez rozszczelnienie okien, generuje straty ciepła. Dlatego w wielu domach, nie tylko w województwie wielkopolskim, właściciele zakładają instalację, której zadaniem jest rekuperacja dla domów energooszczędnych. Polega ona ona odzysku ciepła z powietrza, usuwanego z domu i ogrzaniu tego, które jest doprowadzane do wnętrz. Rekuperacja zakłada rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych i zastosowanie specjalnej centrali. W niej właśnie następuje przekazanie ciepła do świeżego powietrza. Dzięki temu można w łatwy sposób uniknąć zbierania zimą wilgoci na oknach. Zupełnie nowy klimat, który można osiągnąć dzięki takiemu zabiegowi sprawia, że rekuperacja coraz częściej występuje w wielu domach. Żeby uniknąć błędów konstrukcyjnych, warto dobór urządzeń, materiałów oraz montaż powierzyć profesjonalnej firmie. Nie powinno być z tym problemu, dodatkowo, delikatny układ jakim jest rekuperacja będzie wymagał regulacji, nie tylko Poznaniu. Inaczej cały zysk i zdrowotny i finansowy może zostać bezpowrotnie stracony, a środki wydane na poprawę warunków po prostu zmarnowane.

Jednak odpowiednie wykonanie prac gwarantuje spokojny, sen, lepsze powietrze w domu. Dodatkowo, usunięcie wilgoci sprawia, że osoby ze skłonnościami alergicznymi poczują się po prostu lepiej.