Właściwości chemiczne gumy NBR

Kauczuk nitrylowo-butadienowy (NBR) to rodzina nienasyconych kopolimerów 2-propenenitrylu i różnych monomerów butadienowych (1,2-butadien i 1,3-butadien). Chociaż jego właściwości fizyczne i chemiczne różnią się w zależności od składu polimeru nitrylu, ta forma kauczuku syntetycznego jest niezwykła, ponieważ jest ogólnie odporna na olej, paliwo i inne chemikalia.

Jaki jest zakres zastosowań gumy NBR?

guma NBRJest stosowany w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym do produkcji węży do transportu paliwa i oleju, uszczelek, przelotek i samouszczelniających zbiorników paliwa, ponieważ nie można stosować zwykłych gum. Jest stosowany w przemyśle jądrowym do produkcji rękawic ochronnych. Zdolność NBR do wytrzymania zakresu temperatur od -40 do 108 ° C (-40 do 226 ° F) czyni go idealnym materiałem do zastosowań w lotnictwie. Butadien nitrylu jest również stosowany do wytwarzania wyrobów formowanych, obuwia, klejów, uszczelniaczy, gąbek, pianek ekspandowanych i mat podłogowych. Dzięki swojej odporności guma NBR jest przydatnym materiałem do jednorazowych rękawic laboratoryjnych, czyszczących i egzaminacyjnych. Kauczuk nitrylowy jest bardziej odporny na oleje i kwasy niż kauczuk naturalny i ma doskonałą wytrzymałość, ale ma gorszą elastyczność. Rękawice nitrylowe są zatem bardziej odporne na przebicie niż rękawice z gumy naturalnej, zwłaszcza jeśli te ostatnie ulegają degradacji w wyniku działania chemikaliów lub ozonu. Kauczuk nitrylowy jest mniej podatny na reakcję alergiczną niż guma naturalna.

Kauczuk nitrylowy jest ogólnie odporny na węglowodory alifatyczne. Nitryl, podobnie jak kauczuk naturalny, może być atakowany przez ozon, ketony, estry i aldehydy Zastosowania kauczuku nitrylowego obejmują jednorazowe rękawice nie lateksowe, samochodowe pasy transmisyjne, węże, O-ringi, uszczelki, uszczelnienia olejowe, paski klinowe, skóra syntetyczna, rolki formujące drukarki oraz jako osłony kabli.