Wydajna plantacja truskawek

Smak truskawek każdy zna i potrafimy rozróżnić te najsłodsze od tych, które jedynie wyglądają jak truskawki. Są one mieszkanką genetyczną dwóch odmian poziomek, które mogą być uprawiane niemalże w każdym kraju w strefie klimatu umiarkowanego.

Czy w Polsce mamy plantacje truskawek?

plantacja truskawekKażdego roku w naszym kraju produkowanych jest średnio id stu czterdziestu do nawet trzystu sześćdziesięciu ton tych pysznych owoców. W kraju są wytwarzane przede wszystkim metodą tradycyjną, czyli na grządkach pod gołym niebem. Znajdziemy również kilku plantatorów, którzy na masową skalę j uprawiają  robią to na dwa sposoby. Jedni sadzą je w ziemi w długich tunelach, natomiast innowacyjna plantacja truskawek polega na uprawianiu ich na specjalnych stelażach. W Polsce jest jeszcze niewielu nowoczesnych plantatorów, ponieważ dopiero wkraczamy w ten etap produkcji, który w innych krajach Europy jest już standardem. Uprawa na świeżym powietrzu jest tradycyjną metodą, która niesie ze sobą spore ryzyko strat, ponieważ w razie niepogody czy takich zjawisk jak susza i ulewy, wszystkie plony mogą zostać zniszczone. Plantatorzy nie mogą sobie na nie pozwolić, ponieważ mają wiele hektarów truskawek, które przynoszą niebywałe zyski. Na nowoczesnych plantacjach truskawki rosną w specjalnych rynnach stojących na stelażach, dzięki czemu roślina nie ma bezpośredniego kontaktu z ziemią ani ze szkodnikami takimi jak ślimaki, które uwielbiają zjadać truskawki. Są on automatycznie nawadniane i mają zapewnioną optymalną temperaturę.

Trzeba zaznaczyć, że nie każda odmiana truskawki nadaje się do uprawy na plantacji w tunelu, ponieważ musi ona móc wydać plony bez bezpośredniego dostępu do energii słonecznej. W taki sposób truskawki mogą być uprawiane nawet przez większą część roku.