Wydajne układanie kostki brukowej

Chodniki i place wykonane z kostki brukowej to wciąż są najpopularniejszym rodzajem podłoża w Polsce. Nic dziwnego, gdyż są dość trwałe, a do tego także łatwo się je układa. Jedynym problemem jest czas układania, który może zająć sporo czasu, ze względu na wielkość tych kostek. Na szczęście z pomocą przychodzi automatyzacja.

Sposoby układania kostki za pomocą maszyny

maszynowe układanie kostkiRęczne układanie poszczególnych elementów kostki brukowej jest tym bardziej czasochłonne im mniejsze są jej elementy, a także bardziej skomplikowany wzór. Aby przeciwdziałać temu problemowi producenci wynaleźli specjalne maszyny, które znacznie przyspieszają prace. Najpopularniejszymi z nich są zautomatyzowane chwytaki, które w łatwy sposób mogą złapać każdą warstwę kostki ułożoną na palecie ( zwykle jest to około jednego metra kwadratowego ) i ułożyć ją bezpośrednio na podłożu. Dzięki specjalnym wysuniętym elementom takiego chwytaka przesuwa on także względem siebie poszczególne rzędy kostki, tak, aby uzyskać wymagane przesunięcie, które najczęściej stanowi połowę kostki. Chwytaki przyczepia się do ramienia koparki i podłącza do jej hydrauliki, dzięki czemu łatwo jest sterować pracą chwytaka z kabiny operatora. Takie maszynowe układanie kostki wielokrotnie przyspiesza czas układania. Najlepiej do tego nadają się małe koparki gąsienicowe, które mogą poruszać się po już ułożonej kostce nie psując jej ani nie przesuwając.

O takie maszyny zabijają się firmy drogowe wykonujące chodniki. Usprawnienie pracy oznacza dla nich realne obniżenie kosztów zatrudnienia. Teraz do sprawnego ułożenia chodnika nie potrzeba kilku pracowników, tylko wystarczy dwóch lub trzech, którzy tylko obsługują koparkę i podstawiają palety z kostką. Dzięki temu koszt zakupu samego przyrządu do układania zwraca się w jeden sezon.