Zalecana maska z filtrem

Zakup maski nie jest dużym wydatkiem, bo przeważnie kosztują one od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Jednak przy ich wyborze warto się kierować jakością i zastosowanym filtrem, ponieważ to od nich zależy skuteczność działania.

Czy maski z filtrami są konieczne?

rekomendowana maska z filtrem ffp3Zdecydowana większość wirusów i baterii unosi się w powietrzu, zatem oddychanie nim niesie ze sobą ryzyko zakażenia. Jedynym sposobem na zabezpieczenie się przed nimi jest stworzenie nieprzenikalnej bariery, którą jest maska. Jednakże nie każda maska jest w stanie skutecznie nas ochronić, ponieważ dostępne na rynku modele znacznie się różnią materiałami, z jakich są wykonane. Ponadto liczy się zastosowany filtr w masce, a trzeba mieć na uwadze, że nie każda maska go posiada. Maski wielorazowe przeważnie nie mają filtrów, wyjątkiem jest rekomendowana maska z filtrem FFP3, która jest tak zwaną półmaską. Jednorazowo można ją nosić przez osiem godzin, aby zachowała maksymalną skuteczność na poziomie dziewięćdziesięciu dziewięciu procent. Z każdą kolejną godziną użytkowanie, jej skuteczność spada. Po ściągnięciu, maskę należy zdezynfekować specjalnym środkiem i można ponownie założyć, z zachowaniem maksymalnej ochrony. Są to maski na co dzień noszone przez lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych, gdyż wykazują najwyższą możliwą ochronę. Jeżeli chodzi o cenę, to maski z filtrem FFP3 kupimy za około pięć – osiem złotych i możemy z nich kilkukrotnie korzystać, zatem cenowo bardzo dobrze wypadają na tle konkurencji.

Alternatywą dla masek FFP3 są maski z filtrem FFP2, które wykazują identyczne działanie, z tą różnicą, że ich skuteczność wynosi dziewięćdziesiąt pięć procent. Każda maska noszona we właściwy sposób, będzie lepsza niż jej brak, bo to jedyna skuteczna metoda ochrony.