Zastosowanie druku offsetowego

Najpopularniejszą formą druku przemysłowego jest obecnie druk offsetowy, oparty na przenoszeniu obrazu z aluminiowej matrycy, czyli płyty offsetowej, na wybrane podłoże, którym najczęściej jest papier. Druk offsetowy dzieli się na arkuszowy i zwojowy, inaczej nazywany rolowym. Pierwszy rodzaj stosuje się przy produkcji ulotek, broszur, gazetek, plakatów itp.. Natomiast drugi służy drukom wysokonakładowym – w ten sposób powstają np.: gazety i czasopisma.

Płyta offsetowa w procesie wydruku

płyty offsetoweW druku offsetowym  używa się płyty offsetowej, potocznie zwanej „blachą”. Jest to forma drukowa w postaci cienkiego arkusza aluminiowego, umieszczonego na pokrytym gumą bębnie. Gotowe do pracy płyty offsetowe, uzyskuje się za pomocą technologii CtF lub CtP, przy czym technologia CtF, polegająca na negatywowym naświetlaniu blachy jest mniej zaawansowana i obecnie coraz częściej wypierana przez nowoczesną technologię CtP (komputerowe naświetlanie laserem) .  Płyty offsetowe już w procesie wytwórczym pokrywa się warstwą światłoczułą, dzięki czemu są gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z opakowania. Nie wymagają przed zastosowaniem żadnych, dodatkowych zabiegów. Płyty offsetowe są dostępne w dwóch wersjach: płyty pozytywowe – fotorozpuszczalne, w których elementy drukujące są tworzone przez miejsca nienaświetlone po wywołaniu, oraz płyty negatywowe – fotoutwardzalne.

Niewątpliwym atutem druku offsetowego jest duża prędkość pracy oraz niewielki koszt matrycy aluminiowej. Ponadto pozwala on na wykonywanie nadruków, nie tylko na papierze, ale również na kartonie, folii, plastiku i innych nośnikach. Dodatkowo można uszlachetnić materiał, na który przenoszony jest obraz. Mowa tu o foliowaniu folią mat lub błysk, a także lakierowaniu UV, tłoczeniu, sztancowaniu oraz bigowaniu.