Zastosowanie listwy przypodłogowej

Odpowiednio dobrana podłoga to nie wszystko. Aby zapewnić estetykę oraz wysoką jakość wykonania, a także zabezpieczenie przed zabrudzeniami i gromadzeniem się brudu w warstwie dylatacyjnej, konieczne jest zastosowanie odpowiednich elementów wykończeniowych. Ich wybór uzależniony jest od kilku istotnych czynników.

Jak wybrać listwę przypodłogową?

listwy przypodłogowePodstawowym zadaniem listwy jest zasłonięcie i ochrona warstwy dylatacyjnej, powstałej po połączeniu podłogi ze ścianą. Okazuje się jednak, że funkcji tego elementu jest znacznie więcej. Estetyczne ukrycie zwisających kabli czy nawet optyczna zmiana proporcji pomieszczenia to zadania, jakie mogą spełniać listwy przypodłogowe. Aby ten element doskonale wpasował się do wystroju, konieczne jest odpowiednie dobranie go do pozostałych powierzchni. Tutaj pojawia się dylemat – listwa ma być dopasowana do ściany czy do podłogi? Obydwie możliwości są prawidłowe, ale mogą wpływać na wspomniane już proporcje pomieszczenia, dlatego tą decyzję warto odpowiednio przeanalizować. Jeśli dane lokum jest wysokie, co często zdarza się zwłaszcza w przypadku starych kamienic, wówczas dobrze jest dobrać listwy w kolorze podłogi, które optycznie obniżą ściany. Natomiast montaż listew na poddaszu wiąże się z doborem listew dopasowanych do ściany, dzięki którym pomieszczenie będzie wydawać się wyższe. Jeśli nie zależy nam na zmianie proporcji naszego salonu czy sypialni, wówczas możemy kierować się jedynie własnymi upodobaniami.

Wydawać by się mogło, że elementy wykończeniowe mają jedynie funkcje estetyczne. Okazuje się jednak, że dzięki takim elementom jesteśmy w stanie dokonać istotnych zmian na przykład w kwestii proporcji pomieszczenia. Kluczowe znaczenie ma tutaj listwa, montowana w miejscu połączenia ściany z podłogą.