Zastosowanie płaskodennych silosów do zboża

Gospodarstwa rolne oraz przedsiębiorstwa, których działalność obejmuje wykorzystywanie powierzchni magazynowej do długoterminowego przechowywania materiałów sypkich bardzo często korzystają z różnego rodzaju silosów. Takie magazyny pozwalają nie tylko zapewnić optymalne warunki dla przechowywanych materiałów, ale także zaoszczędzić bardzo dużo powierzchni z racji tego, że tworzą one pionowe konstrukcje.

Właściwości silosów do zboża

silosy zbożowe płaskodenneZbiorniki te mogą być stawiane indywidualnie, bądź też tworzyć całe zespoły silosów. Do przechowywania suchych ziaren w gospodarstwach, w których nie zachodzi konieczność częstej rotacji zboża w zbiornikach magazynowych doskonale nadają się silosy zbożowe płaskodenne. Pojedynczy silos pozwala na składowanie nawet do dziesięciu tysięcy ton materiałów sypkich. Silosy mogą być wykonane z blachy falistej, która zapewnia dodatkową ochronę przechowywanego materiału przed oddziaływaniem wysokich temperatur zwłaszcza w okresie letnim, z kolei silosy konstruowane z blachy płaskiej lepiej sprawdzą się do magazynowania materiałów pylących, które mogłyby się osadzać na wewnętrznych ścianach silosów. Płaskodenne warianty tych magazynów wymagają ręcznego opróżniania lub wydobycia zawartości za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych urządzeń. Starannie zaprojektowane systemy wentylacji wnętrza silosów zapewniają odpowiednie napowietrzanie całej objętości składowanych materiałów. Dodatkowo można je wyposażyć w opcjonalne udogodnienia, takie jak na przykład elektryczny czujnik temperatury, czy też poziomu napełnienia zbiornika.

Silosy płaskodenne znajdują bardzo szerokie zastosowanie i stanowią bardzo uniwersalne konstrukcje, w których można zarówno magazynować wszelkiego rodzaju granulaty, czy też mieszanki pasz, a także przygotować na przykład kiszonkę. Stanowią bardzo ekonomiczne rozwiązanie dla przedsiębiorstw ze względu na ich dużą pojemność oraz niskie koszty eksploatacji.